owoce sezonowe na lato i przez cały rok

Jak wykorzystać owoce sezonowe w diecie w lecie i przez cały rok?

Owoce sezonowe są pyszne, pełne składników odżywczych i idealne do włączenia w codzienną dietę rodziny. Zebrałam kilka pomysłów, jak wykorzystać owoce sezonowe przez cały rok. Smacznego!

Świeże owoce sezonowe

To najcenniejsza forma ich obecności w diecie rodziny. Spożywaj je bezpośrednio jako świeże przekąski. Owoce takie jak truskawki, jagody, jeżyny, maliny, porzeczki, morele, czereśnie i inne mogą być spożywane samodzielnie lub w połączeniu z jogurtem, płatkami śniadaniowymi, sałatkami owocowymi lub w formie smoothie. Dodaj je do sałatek lub deserów dla naturalnej słodyczy. Pycha!

Top 3 pomysłów na podanie świeżych owoców

  1. deser truskawkowy,
  2. woda owocowa,
  3. czereśnie w galaretce porzeczkowej.

Dżemy i przetwory z owoców sezonowych

Wykorzystaj owoce sezonowe do przygotowania dżemów, konfitur, kompotów i przetworów. Dzięki domowym metodom zachowasz smak dzieciństwa, ale i sezonu na dłużej. Do dżemów polecają się truskawki, jagody, maliny, porzeczki, czereśnie czy brzoskwinie.

Naszym top of the top przetworów z owoców jest oczywiście ten kwas: http://nasypko.pl/blog/kwas-czeresniowy-napoj-gazowany-orzezwiajacy/

Janginizowanie owoców

Uwielbiam tę metodę zachowania owoców na dłużej! Wszystkie opublikowane dotąd przepisy znajdziesz tutaj.

Zamrażanie owoców

Jeśli masz nadmiar owoców sezonowych, możesz je zamrozić. Najbardziej praktyczne jest umycie owoców, osuszenie ich a następnie zamrożenie rozłożonych np. na tacy. Po kilku godzinach lub następnego dnia, każdy owoc staje się „samodzielnym bytem” i nie klei do drugiego – wówczas warto umieścić je w pojemniku lub specjalnym woreczku. Po ponownym włożeniu do zamrażarki, sięgniesz po nie, gdy będą potrzebne.

Zamrożone owoce można wykorzystać do przygotowania smoothie, koktajli, deserów, muffinek czy sałatek.

Inną propozycją na wykorzystanie sezonowych mrożonek, tym razem jeszcze w upalne dni, jest zamrożenie owoców w wodzie w foremkach do kostek lodu.

Wypieki i desery

Wykorzystaj owoce sezonowe do przygotowania pysznych wypieków i deserów. Możesz dodać truskawki, maliny, jagody czy czereśnie do babeczek, muffinek, ciast, naleśników czy sałatek owocowych. Owoce sezonowe dodadzą naturalnej słodyczy i koloru do Twoich potraw.

Suszenie owoców

Jeżeli masz ochotę na owoce przez cały rok, możesz wypróbować suszenie owoców. Owoce takie jak morele, wiśnie czy porzeczki mogą być suszone, aby zachować ich smak i składniki odżywcze na dłużej. Suszone owoce mogą być używane jako zdrowa przekąska lub dodatek do płatków śniadaniowych, ciastek czy deserów a także m.in. do herbat.

Suszyć możesz w specjalnej maszynce lub wykorzystując sprzyjająca pogodę – na świeżym powietrzu.

Pamiętaj, że wybierając owoce sezonowe, masz gwarancję świeżości, lepszej jakości i większej dostępności składników odżywczych.