kim chi, kimchi

Kim Chi – wietnamska kiszonka warzywna

Kimchi (czasami zapisywane jako kimchi lub kimchee) to tradycyjne danie kiszone. Jest to rodzaj pikantnego kiszonego warzywnego fermentu, który ma unikalny smak, aromat i korzystne właściwości zdrowotne. Przepis od Pana Wietnamczyka.

Składniki tradycyjnego Kim Chi

Przygotowanie:

  1. Kapustę wymieszaj z solą i odstaw na około godziny, co jakiś czas mieszaj. Po tym czasie dokładni wypłucz z soli.
  2. W tym czasie z wody i mąki ugotuj kleik ryżowy.
  3. Dodaj cukier, wymieszaj i przestudź.
  4. Do ostudzonego kleiku dodaj paprykę i wymieszaj.
  5. W misce wymieszaj wszystkie warzywa i dodaj sos rybny oraz pastę paprykową. Wymieszaj dokładnie. Użyj rękawic, aby nie ubrudzić rąk papryką.
  6. Wymieszane warzywa przełóż do słoików i ubij je dobrze. Powinny sięgać do wysokości około 3/4 słoika. Gdy zaczną fermentować, to zwiększą swoją objętość.
  7. Kim Chi w słoikach postaw w nasłonecznionym miejscu na około 2-5 dni. Po tym czasie na 1-2 tygodnie do lodówki.

Później słoiki mogą trafić do piwniczki, ważne, żeby miały ciemno i chłodno.

Podsumowanie – dla zdrowia

Kimchi jest cenione nie tylko za swój wyjątkowy smak, ale także za korzyści zdrowotne. Podczas fermentacji powstaje wiele korzystnych bakterii mlekowych i enzymów, które mogą wspierać zdrowie jelit, układu odpornościowego i ogólną kondycję organizmu. Kimchi jest również bogate w witaminy, minerały i błonnik.

Kimchi jest powszechnie spożywane jako dodatek do dań głównych, jako składnik zupy lub jako dodatek do ryżu. Może być również stosowane jako składnik w różnych potrawach, takich jak placki czy dania woka.