bulion do zupy, rosół małosolny, baza do zupy

Nasza baza do zupy, czyli rosół małosolny

Rosół małosolny bardzo pomaga w przyrządzeniu obiadu lub kolacji na ciepło. Wcześniej przygotowana baza do zupy oszczędza czas i daje Ci pewność, co do zawartości składników. Poznaj nasz domowy przepis i sprawdź go u siebie!

.

Karta z przepisem na rosół małosolny

Przygotowałam dla Ciebie kartę do wydruku, jeśli lubisz gotować według przepisów w bardziej analogowym wydaniu lub kolekcjonujesz PDF-y* kulinarne. Dzielę się jednym z podstawowych rodzinnych przepisów i jestem ciekawa, jak Tobie zasmakuje nasz bulin mięsno-warzywny – możesz go ocenić w skali 5 gwiazdek.

3 założenia dla domowego rosołu

  • bardzo bogata smakowo baza do zupy,
  • powinien posiadać odrobinę swojego tłuszczyku,
  • nie przejmuję się wytrąceniem białka, czyli burzynami.

rosół małosolny

bulion do zupy, rosół małosolny, baza do zupy

Idealny klarowny jako bogata smakowo baza do zup i sosów - tak my go wykorzystujemy. Smakuje także jako zupa z dodatkiem warzyw i przypraw, makaronów, lanych klusek, ziemniaków itd.

Czas przygotowania 15 min
Czas gotowania 1 godz
Łączny czas 1 godz 15 min

Składniki

  • mięso jako dodatek w formie mieszanki kości - ok. 1/4 garnka,
  • warzywa korzeniowe: pietruszka, marchew, seler,
  • zielone części warzyw: natka selera, natka pietruszki, por
  • minimum 3 ząbki czosnku,
  • cebula,
  • liść laurowy,
  • ziarno kolendry
  • lubczyk, korzeń a jak jest to jeszcze świeża gałązka z ogródka,
  • pieprz czerwony i czarny,
  • wiosną może być liść chrzanu,
  • zimna woda - tyle, by przykryć składniki,
  • mała płaska łyżeczka soli.

Przygotowanie

  1. Składniki zbieramy w ok. 5-litrowym garnku po uprzednim opłukaniu.
  2. 1/4 objętości zapełniamy kośćmi. Preferuję bardziej kości, niż mięsko, chyba że dzieci życzą sobie obgryźć ugotowane mięsko. Stawiamy jednak na to, co ma się wygotować z kości niż na mięso.
  3. Kości warzywa i przyprawy powinny zając ok. 2/3 garnka. Zdecydowanie najwięcej powinno być warzyw i zieleniny.
  4. Całość zapełniamy wodą, zostawiając 3-4 cm do brzegu garnka, ale 2 cm nad składniki, by przy pierwszym zagotowaniu zawartość nie wychlapywała.
  5. Gotuję do momentu wrzenia z zakrytą pokrywką. Gdy zawrze, odsłaniam lekko pokrywkę, ustawiam na najmniejszy ogień, by zawartość garnka jedynie pyrkała. Tak gotuję około godziny. Jeśli dodamy większe kawałki mięsa, jak udko z indyka, kość wołową, wówczas nawet 3 godziny, by dobrze wygotować kości.

Uwagi

Po samoistnym ostygnięciu, odcedzamy i przelewamy do pojemniczków 0,5 litra (u nas są to wiaderka po maśle klarowanym). Zwykle wychodzi 6 wiaderek, czyli dwutygodniowy zapas.

Ugotowane warzywa można wykorzystać do przygotowania sałatki z dodatkiem jajek. Natomiast resztki mięsa obgryźć lub przeznaczyć na domowy pasztet.

Odcedzony rosół można zamrozić. Po rozmrożeniu rozcieńczam pół na pół, czyli dolewam pół litra wody.

Bazę rosołową można wykorzystać w kuchni od razu po ugotowaniu np. podczas przygotowywania dań na tydzień z góry, jeśli preferujesz 1 dzień kulinarny na tydzień. Wówczas zamrażasz gotowe potrawy na kolejne dni.

* By zapisać kartę jako PDF, kliknij przycisk DRUKUJ. Gdy wyświetli się okno ustawień wydruku z listy wyboru (tam gdzie jest model Twojej drukarki) wybierz opcję: Zapisz jako PDF.

W rosole warto postawić na kolagen, czyli stawy. Dużo stawów jest w skrzydełkach. Wartościowe są także ogony. Gdy szykowana jest baza pod np. tajską zupę curry – dodaję liść curry. Gdy jemy po włosku – powstają bardziej ziołowe zupy, czyli z dodatkiem tymianku, cząbru. Dodanie charakterystycznych składników dla danej potrawy, jeszcze przed jej przyrządzeniem, pozwala przygotować bardziej aromatyczną, pełniejszą w smaku, potrawę.