Polecam makaron z polędwicą po chińsku, bo mięso jest bogate w dobrze przyswajalne żelazo. Natomiast smażenie metodą stir frying to jedna z lepszych metod obróbki termicznej. Posiłek ten można podać nawet niemowlętom! Sprawdź przepis i przygotowanie, smacznego!
Składniki do makaronu z polędwicą
- 200g chińskiego makaronu pszennego na patelnię lub klasycznego makaronu spaghetti lub innego makaronu bezglutenowego,
- 350 g polędwicy wołowej lub wieprzowej,
- 2 marchewki,
- 2 cebule dymki ze szczypiorkiem,
- 150 g różyczek brokuła (mrożone lub świeże),
- 1 łodyga selera naciowego,
- 2 cm kawałek świeżego imbiru lub 1 łyżeczka suszonego imbiru,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 łyżki sezamu,
- 3 łyżki sosu sojowego,
- 2 łyżki oleju sezamowego,
- przyprawa azjatycka naSypko.pl,
- zielone curry.
Przygotuj wcześniej warzywa
Marchew, czosnek i imbir obierz. Marchew i seler naciowy pokrój w słupki. Czosnek przeciśnij przez praskę. Imbir zetrzyj na tarce o drobnych oczkach lub posiekaj. Cebulę posiekaj osobno białą i zieloną część. Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu (do wody dodaj trochę tłuszczu aby się nie posklejał) i odcedź. Mięso pokrój w paski, posyp przyprawą azjatycką i zielonym curry, skrop sosem sojowym, wymieszaj i odłóż na bok na 20-30 minut. Jeśli brokuły są świeże to je zblanszuj (zanurz ze wrzątku na kilka minut), aby zachowały kolor i odcedź.
Gotowanie curry z polędwicą po chińsku
- Na dużej patelni lub woku rozgrzej olej sezamowy. Dodaj mięso i obsmaż je ze wszystkich stron.
- Dodaj seler naciowy, brokuły, cebulę (biała część) i marchewkę. Całość smaż kilka minut cały czas mieszając. Jeśli brokuły były mrożone to smaż trochę dłużej, aby się rozmroziły i podsmażyły.
- Dodaj czosnek i imbir, wymieszaj. Podsmaż jeszcze chwilę. Dopraw do smaku sosem sojowym, ewentualnie solą i pieprzem.
- Dodaj ugotowany makaron, wymieszaj i podgrzej wszytko na patelni.
- Podaj danie posypane sezamem i posiekanym szczypiorkiem.
Jeśli chcesz przyspieszyć przygotowanie curry
Zamiast świeżych warzyw możesz użyć mieszanki mrożonych warzyw na patelnię, ale wtedy musisz je smażyć nieco dłużej. Możesz użyć też makaronu z zupek chińskich, nie trzeba go gotować, wystarczy zalać wrzątkiem i odcedzić.
Dla niemowląt
Mięso jest bogate w dobrze przyswajalne żelazo. Zaś smażenie metodą stir frying to jedna z lepszych metod obróbki termicznej mięsa. Po wrzuceniu na mocno rozgrzany tłuszcz mięso szubko się ścina i soki z niego nie wypływają, dzięki temu jest miękkie i soczyste, jednocześnie nie nasiąka tłuszczem. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko nie powinno jeść tak przygotowanego posiłku, to jego porcję po wstępnym podsmażeniu i ścięciu mięsa możesz udusić w osobnym garnku z warzywami. Do porcji dziecka możesz też nie dodawać później sosu sojowego. Makaron pszenny możesz zastąpić makaronem bezglutenowym.
Przepis inspirowany książką: „Potrawy z makaronem Siostry Marii”.