5 porcji warzyw i owoców

Jak wprowadzić 5 porcji warzyw i owoców w diecie dziecka?

Artykuł uwzględnia szkołę i przedszkole w planowaniu codziennej diety dziecka. Opisuję jak dobrze wprowadzić 5 porcji warzyw i owoców, co wziąć pod uwagę. Jak zawsze w oparciu o praktykę naszej rodziny 2+2. Zapraszam!

Podstawowe założenia w diecie

Idealnym rozwiązaniem jest, gdy 5 porcji warzyw i owoców podzielisz na 5 posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Nie zawsze się to udaje, ale warto zwrócić uwagę, by o danej porze nie spożywać tylko owoców i/lub warzyw. Jestem zwolenniczką dostarczania możliwie pełnego zakresu węglowodanów, białek i tłuszczów przy okazji każdego posiłku. Wyjątkiem może być awokado, które potraktować można jako źródło tłuszczu.

W spożywaniu owoców i warzyw chodzi o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika i witamin. Jak wiesz, witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, by wspierać odporność, rozwój, dla układu nerwowego, krwionośnego, dla dobrego samopoczucia. Błonnik natomiast jest dobrem dla naszych jelit, gdzie „mieszka” nasz mózg i szczęście pisząc obrazowo. Odpowiada za porządek w jelitach, czyszcząc je z resztek pokarmowych. W ten sposób jelita pracują prawidłowo. Z drugiej strony błonnik nieco opóźnia przejście posiłku przez układ pokarmowy, pozwalając organizmowi zaczerpnąć ze spożytych składników jak najwięcej wartości (żelazo, magnez) przez dłuższe ich wchłanianie.. Składnik ten nie występuje w dużych ilościach w białym pieczywie lub białych makaronach, będących najczęściej podstawą domowej diety.

Ile to jest 1 porcja?

80-100g części jadalnych.

Ile porcji warzyw a ile owoców?

3-4 porcje warzyw i 1-2 porcje owoców. Porcja warzyw to tyle, ile mieści się dziecku na otwartej ręce lub na 2 piąstkach. Węglowodany – 1 piąstka a białko i tłuszcze to druga piątka.

Jak zorganizować dziecku 5 porcji warzyw w ciągu dnia?

Wszystko zależy od planu dnia pociechy. Ułóżmy przykładowy zestaw posiłków.

Na śniadanie może być kaszka razowa jako napój ze zblendowanymi owocami. Dwójka moich dzieci je pierwszy posiłek dnia w domu.

Istotniejsze w diecie są warzywa, zatem kolejne posiłki mogą owoców nie zawierać. Główną przyczyną jest tu zawartość cukru. Po konsultacjach z dietetyczką kwaśne owoce, z mniejszą zawartością cukrów, uważam że można podać częściej. U nas banany są mniej lubiane przez dzieci. Raz dziennie dostaje je zamiennie z jabłkami, gruszkami itp. Jagodowych owoców moje dzieci dostają więcej, czyli jagody, maliny, jeżyny.

Na drugie śniadanie mogą być tosty a jako dodatek ogórek kiszony i pomidorki koktajlowe, które na zasadzie wyboru zje w takiej ilości i zestawie ilościowym, na jaki akurat ma ochotę. Mowa o 2,5 latku, który nie chodzi jeszcze do żadnej placówki edukacyjnej.

Starsza córka, w wieku przedszkolnym, ma zapewniane warzywa i owoce w placówce. By upewnić się, że tak jest, warto regularnie zaglądać do jadłospisu przedszkolnego, czy potem – szkolnego.

Obiad – jako zwolenniczka starej kuchni słowiańskiej, polecam kaszę, której jadło się dużo w różnej postaci. Dodatkiem do niej mogą być sezonowe warzywa lub owoce. Regionalne jedzenie. Jako drugi najsolidniejszy posiłek w ciągu dnia, zwróciłabym także uwagę na indywidualne zalecenia dietetyczne, by o tej porze dnia nie tylko dobrze zjeść, ale i dietą wspomagać organizm np. żelazem przy stwierdzonej anemii.

Podwieczorek – w związku ze wspomniana anemią u córki poza bogatymi w żelazo głównymi posiłkami, lżejszy np. podwieczorek lub drugie śniadanie jest u nas bardziej wapniowy i może być na słodko np. jogurt z ziarnami i owocami, które dziecko może sobie wybrać.

Czy na kolację polecam kanapkę? Jako że u nas jest to posiłek obfity, to jeśli już kanapka, to raczej składana w środku z serem lub wędliną i sosem warzywnym. Moje pociechy nie lubią ukrytych warzyw, dlatego otrzymują je osobno do podjadania. Jednocześnie jest to bardzo dobry posiłek na rodzinne przygotowywanie jedzenia. Dziecko w wieku przedszkolnym, może smarować kanapkę masłem a maluszek nakładać plasterki.

Czy zupa warzywna jest porcją warzyw?

Tak. Natomiast jako danie może być kłopotliwa. Tutaj z pomocą przyjdą metody serwowania warzyw, jakie praktykujemy od maluszka.

Jak często jeść?

W naszym domu odstępy między posiłkami wynoszą 2-3 godziny i jest to dla naszej rodziny normalne a zarazem optymalne rozwiązanie. Po przejściach związanych z anemią w diecie zostawiłam treściwe posiłki na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *