placki ziemniaczane na słodko z czosnkiem

Placki ziemniaczane z ziarnopłonem lub czosnkiem niedźwiedzim

Wytrawne placki ziemniaczane to przysmak w niejednym domu. U nas znajdziesz przepis na placki z pazurem, charakterne a zarazem proste m.in. w wersji bezglutenowej. Zobacz, co będzie Ci potrzebne do ich usmażenia!

Składniki do placków ziemniaczanych

Przygotowanie placków z ziemniaków

  1. W dużej misce wymieszaj: starte ziemniaki, posiekane liście, jajka, mąkę i przyprawę.
  2. Na patelni lub w piekarniku piecz żółto-zielone placki ziemniaczane.

Można podać je z sosem grzybowym, mięsnym lub ze śmietaną.

Przepis inspirowany książką: „Dzika Kuchnia” Łukasza Łuczaja

Co to jest ziarnopłon?

Przede wszystkim warto przekazać Ci informację, że jestem wielbicielką nie tylko kuchni zagranicznej, ale i kuchni staropolskiej, słowiańskiej, naturalnej, dzikiej. Pisząc „dzika” mam na myśli zioła, które się zbiera o najodpowiedniejszych porach, odżywianie inspirowane porami roku. Ziarnopłon znakomicie wpisuje się w ten trend. Jest rośliną, jedną z pierwszych, która na polach wypuszcza swoje zielone listki na wiosnę. Co ciekawe, nie ma go w sprzedaży, więc jeśli nauczymy się go rozpoznawać (ma charakterystyczne kwiaty) i zbierzemy na wiosnę, można wykorzystywać go w kuchni oraz dla poprawy zdrowia.

Zdjęcie przelinkowane bezpośrednio z zasobów Wikipedii

W medycynie ludowej za idealny czas do zbioru uznano bezdeszczową pogodę i suszono go w zacienionym miejscu.

Ziarnopłon zawiera: kwas foliowy, żelazo (chlorofil), witaminę C. Jest idealny dla anemików i do wzmocnienia organizmu po zimie. Dla smakoszy naturalnej kuchni polecam przyrządzić same liście na takich samych zasadach jak przygotowuje się szpinak. Można też skosztować ich na surowo. Ludzie jedli ziarnoplon od najdawniejszych czasów, jest bezpieczny dla zdrowia pod warunkiem trafnego rozpoznania rośliny. UWAGA! Zbiór należy przeprowadzić przed okresem kwitnienia. Gdy pojawią się kwiaty, zmienia się smak i nie jest zalecana do spożycia.

————

Czosnek niedźwiedzi poza dobrem, jakie zawiera ziarnopłon, ma jeszcze związki przeciwzapalne, te same, które wywołują charakterystyczny nieprzyjemny zapach.

————

Jestem zwolenniczką dodawania mąki do placków ziemniaczanych. Zdecydowanie preferuję kukurydzianą. Niewielka jej ilość (zerknij do proporcji w przepisie powyżej) pozwala lepiej związać ciasto na placki. Wówczas równoważy się „mokrość” jajka.