ksylitol, cukier, słodzik

Ksylitol – cukier czy słodzik?

Ksylitol zainteresował mnie ze względu na różnice w reagowaniu na niego. Są bowiem osoby, które mogą spożywać go właściwie bez ograniczeń w ciastach i innych daniach, a inni bardzo łatwo mogą go przedawkować. Pochyliłam się nad tematem w dalszej części tekstu.

Co to jest ksylitol?

Ksylitol jest efektem fermentacji cukrów znajdujących się w drewnie brzozowym. Zatem sam w sobie cukrem nie jest, ale jest słodki. Tak samo erytrol jest wynikiem fermentacji glukozy, która najpierw została z czegoś pozyskana a potem poddana dalszym procesom. Oba słodziki nie wchłaniają się w jelitach.

Słodkość w porównaniu do cukru białego:

  • erytrol 0,8:1
  • ksylitol 1:1

Jak stosowanie słodzików ma się do diety dziecka?

Już podczas karmienia piersią, jeśli matka je wszystko, to wraz z mlekiem wytwarzanym z krwi i znajdujących się w niej składników, dziecko otrzymuje rozmaite związki. Podstawowym założeniem jest, by podczas rozszerzania diety maluszka pokarmami stałymi nie przyzwyczajać dziecka do słodkiego smaku. Jest to czas do około 3 roku życia człowieka. Na tym etapie dziecko powinno poznać różne formy jedzenia i wypracować swój wachlarz smaków, które zna i lubi lub odwrotnie. Potem zaczyna działać neofobia i nowości w pokarmie wprowadza się dużo ciężej.

Jeżeli rodzice chcą zrobić ciasto, by dziecko spróbowało, to lepiej posłodzić je ksylitolem, niż zwykłym cukrem, ponieważ wtedy nie dostarcza się kalorii. Jednak gdy od początku rodzice nie chcą przyzwyczajać dziecka do słodkiego, wówczas lepiej jest nie używać słodzika nawet jako zamiennika cukru czy miodu. Pomimo że nie dostarcza kalorii, to już jest słodki smak a potem dziecko odkryje klasyczne słodycze z cukrem nie dostarczającym istotnych wartości odżywczych, szkodzącym. To ostatecznie spowoduje, że nie uda się ani wrócić do ksyliotlu ani w ogóle odstawić słodyczy lub proces ten będzie długi i nieprzyjemny.

Oczywiście wszystko jest dla ludzi i od czasu do czasu można zastąpić cukier ksylitolem, który nie ma kalorii, jednak zawsze warto mieć z tyłu głowy ryzyko przyzwyczajenia do słodkiego smaku.

Jak cukier ma się do BLW?

Dieta BLW opiera się o zdrowe zasady żywieniowe praktykowane w rodzinie. Zakłada zatem, aby nie jest dużo cukru, jeść zdrowe tłuszcze, nie jeść smażonego, używać rozsądnych (ograniczonych) ilości soli itd. Wówczas dziecko może jeść wraz z innymi członkami rodziny.

Dlaczego cukier nie jest wskazany dla dzieci?

Dostarcza im kalorii. Dzieci mało jedzą a potrzebują dużo różnych wartości odżywczych, nie tylko kalorii, ale i witamin oraz soli mineralnych. Gdy napchają się cukrem, nie będą miały siły, ochoty, ani miejsca w układzie pokarmowym na zjedzenie konkretnego pełnowartościowego posiłku.

Małe dziecko nie ma świadomości w jakim zakresie może dosłodzić posiłek, dlatego warto (podobnie w przypadku soli i przypraw), by na początku zadbali o to rodzice. Przy okazji można wyjaśnić pociechom, dlaczego je się tak a nie inaczej.

Inne informacje o ksylitolu

  • można na nim robić przetwory domowe, dżemy na ksylitolu wychodzą smaczne,
  • ma działanie przeciwpróchnicze,
  • nie jest polecany do 3 roku życia, bo słodki, ale nie ma badań, że szkodzi,
  • przy przedawkowaniu może wywołać biegunkę, po jej ustaniu wszystko wraca do normy,
  • według badań można spożyć do 3 łyżeczek jednorazowo (15g) ale, jak wspomniałam we wstępie, sa osoby które tolerują ksylitol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *